Su geçirmez-nefes alabilir ayakkabılar hakkında

Aslında sugeçirmez-nefes alabilir ayakkabılar 2’ye ayrılmaktadır. Bunlar gerçekten su geçiremez ve nefes alabilir bir astar ile farklı yöntemlerle çevrilmiş, membranlı ayakkabılar ve yalnızca kullanılan deri ve tekstil malzemesinin belli bir sürece kadar su geçirmez olmasında dolayı bu şekilde isimlendirilen ayakkabılardır.

Maalesef şu an için herhangi bir ayakkabı nefes alabilirlik test metodu EN ISO normlarında bulunmamakta ancak bu konu ile ilgili bir doktora tez konum halen devam etmektedir. O yüzden sizlere yalnızca basit açıklamalarla bu süreci anlatmaya çalışacağım. Umarım doktora çalışmam olumlu sonuçlanır ve sizlerle tekrar bu konuyu paylaşabilirim.

Membransız yani belli bir sürece kadar su geçirmeyen ayakkabılara baktığımızda bu ayakkabının saya olarak ifade edilen taban hariç olan üst kısmında deri, tekstil, termoplastik gibi malzemelerin su geçirmezlik özelliğidir. Sırayla neden bu malzemelerin tek başlarına hem su geçiremez hemde nefes alabilir olmayacağından bahsedelim. Tabaklanmış deriler çoğu zaman nefes alabilir özellikte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir